Pokud je aquaponie provozována venku (outdoor aquaponie) nejsou světla potřebná. V případě provozování vnitřní aquaponie jsou světla základem úspěchu.
Základní typologie světel
- Žárovka – Jedná se o normální žárovky s wolframovými vlákny, které jsou stále ještě k sehnání. Žárovky s vyšším výkonem lze sehnat jako tepelný zdroj nikoliv světelný. Pořizovací cena je nízká, jsou nejméně efektivní a v konečném řešení nejdražší. Mohou pomáhat pokojovým rostlinám, ale nejsou vhodné pro pěstování zeleniny. Živostnost cca 750 až 1000 hodin.
- Fluorescenční – Mezi ně patří CFL lampy a zářivky. Dali by se použít pouze T5 nebo T8 žárovky označené HO, které mají plné spektrum světla. Běžně dostupné v obchodech nejsou pro pěstování vhodné. Živostnost < 20 000 hodin.
- Výbojkové s vysokou intenzitou – světla zahrnují halogenidy kovů, sodíku nebo vysokotlakého sodíku. Všechny tyto funkce vyžadují zátěž, aby se dosáhlo vysokého ionizačního napětí. Vykazují nejvíce tepla až 250 ° C. Pro jejich použití je typické použití extra ventilačního zařízení. Kombinace MH / HPS jsou účinné pro vegetační i kvetení. Živostnost < 10 000 hodin.
- Plazmové světlo – produkují celé spektrum světla bez vlákna nebo elektrody. Jsou stejně efektivní jako CFL lampy, ale produkují velké teplo a náklady jsou přibližně stejné jako u výbojkových svítidel. Živostnost > 20 000 hodin.
- LED– zaznamenaly v poslední době obrovské zvýšení výkonu s velkým zlepšením v účinnosti. Při stejných rozměrech svítidla jako pro výbojkové či plazmové světla dodají stejné množství fluorescenční látky, ale s menší tepelnou ztrátou a přibližně s polovinou elektřiny. Živostnost > 50 000 hodin.